Educational Supervisors for ST1 Trainees

FEBRUARY 2022

TRAINEEPRACTICETRAINER
Christopher Sefton  KildonanDonna-Lea Miller
Ethan Clough  Granville HouseJim Edwards
Seliat Adeleke  HarwoodSwarna Narla
Rizwan Zaman  HalliwellSharif Uddin
Sara Cavallo  HalliwellRachel Jesudas/Manu Jeyam
Tahir Armghan  Peter HouseSadiyah Kauser/Kam Khan
Balaji Shanmugan  KearsleyMatt Yelland
Mohammed KarimStonehillNiruban Ratnarajah
Mohammad Bassam  Garnet FoldSaveena Ghaie
Randa Musa  Peter HouseAndy Lloyd
Safoora Younas  HarwoodSree Mallik
Mohammed ChouhdryGranville HouseAnne Brickwood
Andrew Odiase  Pike ViewRashmi Malhotra

EDUCATIONAL SUPERVISORS FOR ST1 TRAINEES AUGUST 2021

TRAINEETRAINERPRACTICE
1FIRAS ELHERIKDR CHOWDHURY STONEHILL
2OLIVIA SHAWDR TOMKINSON OAKS
3REBEKAH ATKINSONDR PENDLETON HEATON
4YOUNG HA YOUDR GUHATHAKURTA KEARSLEY
5YASEEN MOTALADR HAWORTH LEVER CHAMBERS
6AAMIRAH HASANDR AKRAM GARNET FOLD
7ASHLEIGH WARDDR MALLIK HARWOOD
8MARY CORPDR BRICKWOOD GRANVILLE HOUSE
9THOMAS KNEENDR POMIAN CROMPTON VIEW
10ROUA ABBASDR NARLA HARWOOD
11MAGGIE TSENGDR COUPERTHWAITE DUNSTAN
12MONEEB AFIZDR KHAN PETER HOUSE
13SEEMEEN SAKHARKARDR GOLDRICK CROMPTON VIEW
14LAREB ASGARDR MISTRY HEATON
15KUNAAL HATHIDR TABOR KILDONAN
16NICHOLAS BRIDGEMOHANDR MUHSIN BURNSIDE
17Pornjittra RattanasirivilaiDR PRATHEEPAN OAKS
18SHAREEN KHANDR JEYAM HALLIWELL
19EMANY AMARADR MAJID SPRING HOUSE
21MATTHEW ECCLESDR MATTA PETER HOUSE
22Moyinoluwa OnayadeDR MILLER KILDONAN
23Moe Pwint PhyuDR ANWAR HALLIWELL
24MAHID CHOUDHURYDR NARLA
HARWOOD
EDUCATIONAL SUPERVISORS FOR BOLTON ST1 TRAINEES – FEBRUARY 2021
ST1 Trainee
ES/ GP Trainer/email
Practice
Dinithi Hennayake
 
Matt Yelland
Kearsley Medical Centre
Gabriella Hayden
 
Saveena Ghaie
Garnet Fold
Rabia Tabassum
 
Rachel Jesudas
Halliwell Surgery
Natalia Khan
 
Sharif Uddin
Halliwell Surgery
Abhishek Kakkar
 
Niruban Ratnarajah
Stonehill
Maleeha Komel
 
Sadiyah Kauser
Peter House
Abdul Noor Sultan
 
Rashmi Malhotra
Pike View
Salman Yousaf
 
Andy Lloyd
Peter House
EDUCATIONAL SUPERVISOR/ST3 PRACTICE ALLOCATIONS (AUGUST 2020)
TRAINEE
PRACTICE
EDUCATIONAL SUPERVISOR
ES email
ADAM HANCOCK
Crompton View
POMIAN OR GOLDRICK
AMRO AHMED
Peter House
MATTA
ARIF CHHABU
Crompton HC
PRATHEEPAN
CAROLINE MARTIN
Kearsley MC
GUHATHAKURTHA
CHLOE DESMOND
Dunstan
HAGUE
ELIZABETH HESTER
Kildonan
HAMER or TABOR
JASMINE CLOSE
Lever Chambers
HAWORTH
JESSICARR MOORHOUSE
Dunstan
WHITTAKER
 
/Couperthwaite
JONNY LADD
Granville House
BRICKWOOD
LAURA COUSINS
Spring House
MAJID
LUKE MCEVOY
Stonehill
CHOWDHURY
NATALIE ORMSHAW
Peter House
KHAN
RACHEL FRANCIS
Heaton
MISTRY
TAHLIA COOKE
Kildonan
MILLER
UZMA FAISAL SIDDIQUI
Burnside
MUHSIN
MICHAEL WATSON
Halliwell
JEYAM
SHAZEEN AKHTAR
Halliwell
HENDY
ANNIE LO
Halliwell
ANWAR
OWAIS MASKATI
Crompton
 
View
POMIAN or GOLDRICK
UZMA HASHAMI
Crompton HC
TOMKINSON
 
BOLTON FEBRUARY 2020 – NEW ST1 AND ST2 TRAINEES – EDUCATIONAL SUPERVISOR ALLOCATIONS
TRAINEEEDUCATIONAL SUPERVISOR (ES)ES EMAILPRACTICEPRACTICE WEBSITE
FATIMA BULAMA

 

ST1

RASHMNITA MALHOTRAPIKE VIEW, HORWICHhttps://www.pikeviewmedicalcentre.co.uk/
OMNEYA ELMAKHZANGY ST1RAZA AKRAMGARNET FOLDhttp://garnetfoldpractice.nhs.uk/
SHEZAD JAVED

 

ST1

RACHAEL JESUDASHALLIWELL SURGERYhttps://halliwellsurgery.co.uk/
OMAR JAWED

 

ST1

SADIYA KAUSERPETER HOUSE, WESTHOUGHTONhttps://www.unsworthgroup.com/
NISHA PADMAKUMAR ST1JIM EDWARDSGRANVILLE HOUSE, ADLINGTONhttps://www.granvillehousemc.co.uk/
OLUJUNMI ADETUTU

 

ST2 Transfer in

ANDY LLOYDPETER HOUSE,

 

WESTHOUGHTON

https://www.unsworthgroup.com/
 
BOLTON GP ST1 ALLOCATIONS AUGUST 2019
 
TRAINEE
PRACTICE
EDUCATIONAL SUPERVISOR
1
KATE BRADSHAW
CROMPTON PAGE
HELEN WALL
 
2
USMAN SHAFIQUE
HALLIWELL UDDIN
SHARIF UDDIN
 
3
EDEMANWAN ANDAH
HEATON
NICK PENDLETON
 
4
MARK WILLIS
SPRING HOUSE
ALI MAJID
 
5
VERITY JOSHI
PIKE VIEW
RASHMNITA MALHOTRA
 
6
MEDEEHA ANWAR
LEVER CHAMBERS
EVE HAWORTH
 
7
STANLEY LIEW
CROMPTON PAGE
REUBAN PRATHEEPAN
 
8
THOMAS WRIGHT
PETER HOUSE
BEVERLEY MATTA
 
9
GRETA MILLAR
CROMPTON VIEW
NATHAN GOLDRICK
 
10
BILAL SALEEM
CROMPTON VIEW
ANTONI POMIAN
 
11
EMMA LINDON-MORRIS
STONEHILL
ZAFAR CHOWDHURY
 
12
RIYA RAJU
PETER HOUSE
SADIYAH KAUSER
 
13
HASEEB AHMAD
GARNET FOLD
RAZA AKRAM
 
14
CALLUM BOOTH
KEARSLEY
SUMIT GUHATHAKURTA
 
15
ISSAMUL HAQUE
BURNSIDE
SALAM MUHSIN
 
16
DAVID MURPHY
HALLIWELL JJ
MANU JEYAM
 
17
KIRAN BASHIR
KILDONAN
IAN HAMER/ JOHN TABOR
 
18
HENNA MALIK
HALLIWELL HENDY
CHARLES HENDY
 
19
FATIK BASHIR
DUNSTAN
MAEVE HAGUE
 
 
BOLTON GP ST1 ALLOCATIONS AUGUST 2018
 
TRAINEE
TRACK & ES
PRACTICE
1
MICHAEL DURBAR
3   J TOMKINSON
CROMPTON (PAGE)
2
AISHAH LATIF
9   Z CHOWDHURY
STONEHILL MC
3
KRISTEN RAJNAUTH
8    S WHITTAKER
DUNSTAN
4
SANGEETA PATEL
9   N GOLDRICK
CROMPTON (GOLDRICK/POMIAN)
5
DEREK ADU-SARKODIE
6   N PENDLETON
HEATON
6
CHRISTIAN PETERSEN
8   R JESUDAS
HALLIWELL (JEYAM/JESUDAS)
7
SARAH HOUGH    LTFT applied for
2   KAMRAN KHAN
PETER HOUSE
8
EMILY CAPPER
7   R PRATHEEPAN
CROMPTON (PAGE)
9
THOMAS HARGREAVES
4   J TABOR
KILDONAN HOUSE
10
ALEXANDER LOMAS
7   S UDDIN
HALLIWELL (UDDIN)
11
ABIGAIL HUMPHREY
2    D MISTRY
HEATON
12
KATIE MILLICHAMP
3   H WALL
CROMPTON (PAGE)
13
ZUNAIRA AHMED
4   E HAWORTH
LEVER CHAMBERS
14
KHADIJA JAMAL
1   M HAGUE
DUNSTAN
15
ZARA AHMAD
6   S GUHATHAKURTA
KEARSLEY
16
AMNAH AHMED    LTFT applied for
5  R AKRAM
GARNET FOLD
17
SANEYA NAVEED
1  C HENDY
HALLIWELL (HENDY)
18
MAYS ABBAS      2.5 years applied for
10  I HAMER
KILDONAN HOUSE
19
MADIHA MOHSIN
10 A BRICKWOOD
ADLINGTON
20
SHUMAILA KAMAL   2.5 years applied for
11 R MALHOTRA
PIKE VIEW
21
TARIQ SARFRAZ
11 A POMIAN
 CROMPTON (GOLDRICK/POMIAN)
22
KATE BRADSHAW
DEFERRED AUG 2019
23
JESSICARR MOORHOUSE
DEFERRED AUG 2019
24
MEDEEHA ANWAR
DEFERRED AUG 2019
BOLTON GP ST1 ALLOCATIONS AUGUST 2017
TRAINEE
TRACK
PRACTICE
ED SUPERVISOR
AIYUB NAKHUDA
shortened programme
6
HALLIWELL (UDDIN)
SHARIF UDDIN
MEGAN STEWARD
6
STONEHILL
ZAFAR CHOWDHURY
KATHERINE HAMPSON
1
CROMPTON (KIRBY)
HELEN WALL
CARLY POPE
 
4
CROMPTON (KIRBY)
JULIAN TOMKINSON
ZAKHI ZAFRANI
8
GARNET FOLD
RAZA AKRAM
EAMON AL-HADITHI
1
DUNSTAN
STEVEN WHITTAKER
MOHAMMAD KHAN
DEFERRED START FEB 18
8
PETER HOUSE
ANDY LLOYD
ZARA MOHAMMAD
3
HEATON
NICK PENDLETON
ROHIT AGGARWAL
9
KEARSLEY
SUMIT GUHATHAKURTA
CHARLOTTE LOFTUS
9
CROMPTON (P&G)
NATHAN GOLDRICK
YASMINE SURENDRAMOHAN
5
HEATON
DHARMESH MISTRY
HANNAH WILLIS
5
LEVER CHAMBERS
EVE HAWORTH
NASIRA MOHAMED
4
SPRING HOUSE
ALI MAJID
PHOEBE CARR
DEFERRED START AUG 18
10
PETER HOUSE
KAMRAN KHAN
ZAHEER KHONAT
DEFERRED START FEB 18
2
HALLIWELL (JEYAM/JESUDAS)
MANU JEYAM
MUMTAZ SALEH
DEFERRED START FEB 18
7
BURNSIDE
SALAM MUHSIN
NADIA KILBURN
DEFERRED START FEB 18
7
GRANVILLE HOUSE
ANNE BRICKWOOD
FATEMEH ZIAEI
2
KILDONAN
IAN HAMER
LUCY SHAW
LTFT
shortened programme
3
HALLIWELL (HENDY)
CHARLES HENDY

 

BOLTON GP ST1 ALLOCATIONS AUGUST 2016

TRAINEE
TRACK
PRACTICE
ED SUPERVISOR
KIMBERLEY RALPH
6
PETER HOUSE
NIRUBAN RATNARAJAH
TAIBA ABBAS
8
DUNSTAN
MAEVE HAGUE
SALLY MARTIN
6
HALLIWELL (HENDY)
CHARLES HENDY
MATTHEW LEECH
shortened programme
8
STONEHILL
ZAFAR CHOWDHURY
SANA MAKKAN
9
CROMPTON (KIRBY)
JULIAN TOMKINSON
TASNEEM BHUTAWALA
9
KILDONAN
JOHN TABOR
ELIZABETH SQUIRE
2
HEATON
NICK PENDLETON
CHRISTOPHER MCHAGUE
5
DUNSTAN
STEVEN WHITTAKER
THOMAS BRYNES
5
ADLINGTON
ANNE BRICKWOOD
MICHAEL STARKIE
3
CROMPTON (KIRBY)
ANGUS KIRBY
JEMMA MISTRY
2
KEARSLEY
SUMIT GUHATHAKURTA
AZIZ ISMAIL
3
KILDONAN
IAN HAMER
MUBIN IBRAHIM
7
CROMPTON (P&G)
ANTONI POMIAN
SONYA DHAND
1
CROMPTON (P&G)
NATHAN GOLDRICK
EMMA FITTON
4
BURNSIDE
SALAM MUSHIN
CHARLES GADALLAH
4
HALLIWELL (JEYAM/JESUDAS)
RACHEL JESUDAS
PRIYA MISTRY
1
HALLIWELL (UDDIN)
SHARIF UDDIN
JESSICA YEONG
7
PETER HOUSE
ANDY LLOYD

 BOLTON GP ST1 ALLOCATIONS FEBRUARY 2016

TRAINEE
TRACK
PRACTICE
ED SUPERVISOR
NATASHA SHARMA
shortened programme
5
CROMPTON (P&G)
POMIAN
HASAN SALIH
7
LEVER CHAMBERS
HAWORTH

BOLTON GP ST1 ALLOCATIONS AUGUST 2015

 
Trainee
Track
Practice
Educational Supervisor
1
THWAITES
2
P HOUSE
RATNARAJAH
2
RITCHIE
4
STONEHILL
CHOWDHURY
3
THURSTON
2
P HOUSE
LLOYD
4
MILLNER
9
HALLIWELL (J&J)
JEYAM
5
PATEL
8
HEATON
MISTRY
6
KRISHAN
4
CROMPTON (KIRBY)
MCMILLEN
7
CHENNUAPATI
8
CROMPTON (KIRBY)
TOMKINSON
8
HAFEZI
6
HALLIWELL (UDDIN)
UDDIN
9
SALEH
9
HEATON
PENDLETON
10
SHETH
6
HALLIWELL (HENDY)
HENDY
11
RILEY
1
DUNSTAN
WHITTAKER
12
ASHRAF
3
CROMPTON (P&G)
GOLDRICK
13
JOEL
7
KILDONAN
HAMER
14
FISHER
5
GRANVILLE
MCALLISTER
15
FATOLA LTFT
1
HARWOOD
P HOUSE
HASLAM
KHAN  (as of 5.16)